Psikolojik Danışmanlık


Psikoterapi Seanslarım

 

Bu yazıyı yazmak adına bilgisayar başına oturduğumda meraktan bir “Terapi nedir?” yazıverdim arama butonuna. 

 

“Psikoterapi ya da diğer adıyla konuşma terapisi, psikolojik olarak rahatlamak ve ruh sağlığını korumak isteyen kişilerin…”

 

“Bireylerde bulunan davranış bozukluklarını ve psikolojik rahatsızlıkları ortadan kaldırmayı veya azaltmayı amaçlar.”

 

“Psikoterapi ile rahatsız edici semptomları ortadan kaldırmak için bir girişimde bulunulur. Danışanlar tedavi ile sağlıklı olduklarını ve iyileştiklerini düşünürler.”

 

Benim baktığım yerden konu bu değil, bunların hiçbiri değil. 

 

Terapi sadece konuşmak değil ve o olmak zorunda hiç değil.

 

Terapi rahatlamak değil.

 

Terapi insanların kurtulması gereken semptomlar/özellikler/karakter parçaları bulan ve onları silip yok etmeye çalışan bir süreç değil – ki istese bile bu mümkün de değil.

 

Terapi için illa psikolojik rahatsızlık gerekmez.

 

Terapi anlam ve kavrama arayışıdır özünde.

 

“İnsanların zihinsel süreçlerini ve duygularını anlamlandırabilmeyi sağlayan, psikolog ve danışan arasında iş birliği içerisindeki sürece denir.” (Amerikan Psikoloji Derneği, 2020)

 

İçerisinde senin bedenine nasıl baktığın, nasıl yaşadığın, günlük pratiklerin, nasıl bir sosyal çevre kurduğun gibi temel ihtiyaçlarını da içermelidir. Maslow’un piramidi gibi en temelden senin kendini anlamanı ve dengelemeni sağlamalıdır.

 

Ben kendi danışanlarım ile süreçlerimde eklektik bir yaklaşım benimsemeyi doğru buluyorum.

 

Esasen Varoluşçu Psikoterapi olmak üzere Bilişsel Davranışçı Terapi, Sanat Terapisi Somatik Terapi ve Mindfulness teknikleri ile kişiye özel harmanlıyorum tüm süreci.

 

Değişme arzusu çok kıymetlidir. Sebebin bu olabilir.

 

İyileşmek zaman alır, neyden ve ne için iyileşmelisin bunu kavramak için sebebin bu olabilir.

 

Hayatından veya kendinden mutlu/memnun değilsindir. İnanır mısın olmana gerek de yok her zaman. Bunu kavramak sebebin olabilir.

 

Paylaşmak, konuşmak, aktarmak, nasihat ve öneri almak (psikoloğun bunu yapmalıdır), anlaşılmak, derinleşmek, tahammül edebilir olmak, kendini açmak, sorgulanmak, eleştirilmek, derinleşmek, başka bir yerden bakmak; bunların hepsi sebebin olabilir. Olsun da zaten.

 

Terapi seni bambaşka biri yapmayacak ama farkındalıklı biri yapacaktır. 

 

Sürecimiz boyunca öncelikle senin yanında olacağım. Seni dinleyeceğim ve bu dinlemenin tek odağı seni anlamak olacak. Sonra seninle sürecimize karar vereceğiz. Neler ile neden ve nasıl ilgileneceğimize karar vereceğiz. Acele etmeyeceğiz. Ödevlerin olacak, olabilir.

 

İllaki değişmen veya iyileşmen gerektiği için değil, anlaman, kavraman ve anlamlandırman için.

 

 Sürecin için bana yazman yeterli.

 

Sartre’ın söylediği gibi “Kendini inşa etme durumunda olan insan, bunu yaşamında sürekli eylemde bulunarak yapacaktır. Benliğin oluşumunda başlangıç olmadığı gibi bir son da yoktur. Sürekli bir değişim ve şekillenme söz konusudur.” 

 

Veya Jung’un: “Yalnızlık çevrenizde kimse yok diye oluşmaz; yalnızlık sizin için önemli olan şeyleri kimseyle paylaşamadığınızda ortaya çıkar.” & “Ben, başıma gelen şeylerin sonucu değilim; ben, olmayı seçtiğim kişiyim.”

 

Olmayı seçeceğin kişi için, değişim, şekillenme ve bulunacağın tüm eylemler için ben buradayım…

 

WhatsApp